środa, 17 marca 2010

WOJSKO IZRAELSKIE, MOSSAD, KRAV MAGA


Siły Obronne Izraela - oficjalna nazwa armii izraelskiej. Izrael cechuje niespotykana w krajach demokratycznych koncepcja „narodu pod bronią”, która umożliwia szybką mobilizację wojska. Łączna liczba żołnierzy wynosi 220 tys. i 600 tys. rezerwistów. Oficjalna Izraelska doktryna wojskowa opiera się na następujących punktach:
1.Izrael nie może sobie pozwolić na przegranie jakiejkolwiek wojny,
2.Strategia defensywna, brak roszczeń terytorialnych,
3. Dążenie do uniknięcia otwartego konfliktu zbrojnego poprzez działania polityczne oraz strategię odstraszania,
4. Unikanie eskalacji konfliktów,
5. Zażegnywanie ewentualnych niebezpieczeństw dla państwa w sposób szybki i zdecydowany,
6. Zwalczanie terroryzmu.


Flaga Sił Obronnych Izraela

Logo Sił Obronnych Izraela

Służba wojskowa w Izraelu jest obowiązkowa, rozpoczyna się w wieku 18 lat, zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Długość służby zmieniała się w czasie, w zależności od charakterystyki personelu SOI. W 1988 mężczyźni służyli trzy lata, a kobiety rok. Obecnie jest to odpowiednio 3 i 2 lata. Nowi imigranci poniżej 18 roku życia w momencie przyjazdu do Izraela wciągani są na listy poborowe i powoływani do wojska w momencie osiągnięcia pełnoletniości. Mężczyźni-imigranci w wieku od 19 do 23 lat służą w skróconym okresie, a ci starsi niż 24 lata powoływani są tylko na 120 dni. Imigrantki w wieku powyżej 19 lat są ze służby wojskowej zwolnione. Ci natomiast, którzy odbyli już służbę w armiach swoich poprzednich krajów, powoływani są na okresy krótsze niż zwykle trwająca służba.
Mossad (Instytut Wywiadu i Zadań Specjalnych) – izraelska agencja wywiadowcza odpowiedzialna m.in. za gromadzenie politycznych, technicznych, gospodarczych danych wywiadowczych poza granicami kraju, formalnie utworzona 1 kwietnia 1951, jako Instytut Koordynacji. Obecną nazwę nadano w 1963.
Przeprowadzona w 1976 przez Mossad Operacja Thunderbolt zwana również Operacją Entebbe polegająca na uwolnieniu zakładników z rąk terrorystów, pokazała jak profesjonalnie działa izraelski wywiad. Mossad zgromadził niezwykłe rozpoznanie taktyczne przesłuchując kilku zakładników zwolnionych przez terrorystów, a użycie takiego samego samochodu jakim jeździ prezydent Ugandy, okazało się całkowitym zaskoczeniem. Podczas ataku grupy specjalnej Sayeret Matkal w nocy z 3 na 4 lipca 1976 z 94 zakładników zginęło 4. Izraelczycy stracili jednego człowieka, śmierć poniosło 6 terrorystów i 20 żołnierzy ugandyjskich. Cała operacja została wykonana 3200 km od granic Izraela.
Innym ważnym sukcesem Mossadu było zwalczenie członków Czarnego Września - palestyńskiej organizacji terrorystycznej. Po zamordowaniu izraelskich sportowców podczas olimpiady w Monachium w 1972, ówczesna premier Izraela Golda Meir postanowiła, że każdy terrorysta odpowiedzialny za masakrę w Monachium musi zostać zlikwidowany. Wkrótce skład egzekucyjny (nazwany później "szwadronem śmierci") z Mossadu objeżdżał Europę zostawiając za sobą ciała terrorystów z Czarnego Września, którzy byli zamieszani w masakrę monachijską. Przeżył jedynie jeden z terrorystów, który prawdopodobnie osiadł w stolicy Jordanii Ammanie.

Logo oddziału Sayeret Matkal


Stary terminal na lotnisku EntebbeKrav maga - izraelski system samoobrony i walki wręcz opracowany w latach 30. XX wieku w Czechosłowacji, przez Imi Lichtenfelda. System bazuje na podstawowych odruchach obronnych człowieka. Krav maga nie jest sportem. Głównym celem walki jest pozbawienie napastnika zdolności do dalszej walki. Bronić się i atakować należy najkrótszą drogą i z pozycji, gdzie się jest, podejmując jak najmniejsze ryzyko. Krav maga to tzw. system walki, więc jest niemal całkowicie pozbawiony znanej z innych sztuk walki otoczki filozoficznej - jego główna myśl brzmi jednoznacznie: "Jeżeli Twoje życie lub zdrowie jest zagrożone, masz prawo do jego obrony, bez względu na środki".
Linki:

Wykonanie:
J.C. 21

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz